Posadzki betonowe dekoracyjne z betonu przemysłowego

BFLOORS Industrial DST

Posadzki przemysłowe betonowe oprócz kilku parametrów, które należy spełnić wymagają przede wszystkim grubości. Minimalna wysokość układania to 7 cm. Istnieje szczególny przypadek, gdzie można stosować mniejsze grubości posadzki, ale należy przyczepić się do istniejącego podłoża warstwą sczepną. Podwyższa to koszt posadzki i wymaga specjalnego przygotowania na nośnym podłożu (1,5 MPa/mm2 na odrywanie). Proszę zauważyć, że wykonanie posadzki na materiałach izolacyjnych już wymaga co najmniej 7 centymetrów. Materiał zazwyczaj dowożony jest betonowozem z profesjonalnej betoniarni.

Dodatkowym elementem stosowanym w mieszance jest zbrojenie. Może to być zbrojenie rozproszone – dodawane w masie betonu lub zbrojenie tradycyjne, czyli zbrojenie układane w postaci stalowych siatek zgrzewanych. Beton podawany jest bezpośrednio na powierzchnię, poprzez pompę, koleby lub taczkowanie. Beton musi spełniać odpowiednią normę, zazwyczaj stosuje się beton klasy B-25 posadzkowy lub wyższy. Ten rodzaj posadzki wymaga rozłożenia materiału pod laser oraz zacierania trwającego kilkanaście godzin. Używamy do tego celu maszyn spalinowych lub elektrycznych . W trakcie zacierania możemy wsypać w świeżą masę betonową różnego rodzaju posypki. Kolorystyka obejmuje od kilku do kilkunastu kolorów w zależności od dostawcy. Uzyskiwane kolory są wynikiem barwienia betonu, czyli są niewyraźne i matowe – mają swój specyficzny styl . Różnią się od systemów żywicznych, gdzie kolorystyka może być bardzo wyraźna i jaskrawa, i może stanowić także melanż kolorów ale wizyjności betonu nie osiągniemy. Wygląd dekoracyjnych posadzek betonowych to typowy zacierany beton, ze smużeniem kolorów, cieniowaniem, chmurzeniem oraz gładką powierzchnią wykończoną na błysk lub mat. Proszę zauważyć, że maszyny używane w czasie zacierania posiadają swoje gabaryty (najmniejsze 60 cm średnicy). Zacieranie małych powierzchni jest bardzo skomplikowane. Miejscami stosuje się technikę ręcznego wykończenia powierzchni. Jeżeli można posadzkę zaprojektować, to metoda ta jest najtańszym sposobem uzyskiwania wizyjności betonu na posadzce, pod warunkiem, że wszystkie wcześniej wymienione elementy będą spełnione.

Pozostaje jeszcze omówienie kwestii wizyjności posadzki w przypadku nie zastosowania posypek. Beton zatarty bez posypek jest szaro-ciemny oraz mocno pylący i nasiąkliwy. Kiedy zastosujemy impregnat lub zamknięcie w żywicy, jego barwa będzie jeszcze bardziej intensywna czarno-szara. Nie jest to jednak kolor czarny. Czy uzyskany kolor może się podobać? Potrzeba prawdziwego amatora.

BFLOORS Dział Techniczny

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s