Olej czy lakier – dylematy inwestora przy posadzkach betonowych

Na każdym etapie budowy, remontu stajemy przed nieustającymi wyborami i dylematami. Część z inwestorów, zmęczonych tą sytuacją oddaje inicjatywę i decyzyjność bezpośrednio projektantom lub co bardziej przekonującym wykonawcom. Jakby całkowicie zapominając, że w przyszłości to oni, a nie architekci będą użytkownikami lokalu. Inni z kolei starają się do końca być jedynymi decydentami, ingerując w każdy, nawet najmniejszy, detal dotyczący budowy. Uwaga dla przedstawicieli pierwszej grupy: należy zadbać, by wszystkie ekipy wykonawcze były wysoko kwalifikowane, uczciwe i odpowiedzialne, natomiast projektanci posiadali gusta zbliżone do naszych. Drugiej ww. grupie przypominam, że nie można znać się na wszystkim i aby wydawać autorytarne decyzje należy po prostu być fachowcem. Sprowadzając wykonawcę włącznie do roli narzędzia, bierzemy na siebie całkowitą odpowiedzialność za ewentualne fiasko. Obie postawy obarczone są dużym ryzykiem niepowodzenia. Nasz wysiłek i finanse łatwo mogą być zmarnowane. Aby uniknąć takich sytuacji, nasze zainteresowanie działaniami budowlanymi musi cechować zdrowy racjonalizm. Racjonalizm ten powinien być oparty na podstawowej wiedzy oraz umiejętności sprecyzowania swoich oczekiwań i preferencji. Szczególnie umiejętność określenia preferencji pozwoli, przy współpracy z dobrej klasy wykonawcą, dokonać świadomego wyboru, który pozwoli w przyszłości cieszyć się wymarzonym domem.

Na przykładzie problemu określonego w tytule artykułu przedstawię modelowy sposób rozwiązywania niektórych dylematów pojawiających się na budowie. Mam też nadzieję, że po tej lekturze będą mogli Państwo podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru wykończenia posadzek betonowych w swoim domu.

Wiedza

Oleje, a właściwie olejo-woski, bo w tej postaci najczęściej występują na rynku, to preparaty oparte na bazie surowców naturalnych, służące jako impregnaty. Olej zawarty w produkcie wnikając i krystalizując się w porach betonu, zabezpiecza je i nie pozwala wnikać zabrudzeniom do wnętrza. Na wierzchniej warstwie posadzki pozostaje wosk, który po przepolerowaniu nadaje powierzchni walorów estetycznych i ochronnych, ułatwiając m.in. usuwanie zabrudzeń. Beton, które w tym systemie zabezpieczenia może „oddychać”, nabiera pięknej, ciepłej barwy. Aksamitna powłoka, swą dystynkcją i szlachetnością, budzi uznanie.
Niestety woskowa powłoka nie należy do najbardziej trwałych, dlatego wymaga dość czasochłonnych i częstych pielęgnacji. Obecnie producenci systemów olejowych oferują łatwe w aplikacji produkty czyszcząco-regeneracyjne, co nie zmienia faktu, że ktoś musi nimi pracować, a podłoga okresowo powinna być polerowana.

Lakiery to mieszaniny żywic syntetycznych i rozcieńczalników. Służą do zabezpieczenia betonu tworząc na powierzchni trudnościeralną powłokę (film) lakierniczą. O jakości powłoki decyduje głównie rodzaj żywicy. Obecnie największe uznanie mają żywice poliuretanowe. Film, który tworzy lakier poliuretanowy jest elastyczny, trudno ścieralny, odporny na działanie wielu związków chemicznych zawartych w produktach spotykanych w gospodarstwie domowym (kawa, coca-cola, wino, ketchup). Wśród wykonawców, a także użytkowników utrwalił się podział na lakiery rozcieńczalnikowe (rozcieńczalniki organiczne, octan, ksylen, toluen itp.) i wodne. Obecnie wchodzące Dyrektywy Unijne, a także zdrowy rozsądek, ograniczają możliwości stosowania lakierów rozcieńczalnikowych. Lotne toksyny powoli uwalniające się z powierzchni lakierowanych są związkami bardzo szkodliwymi.

Rozwój lakierów wodnych, a zwłaszcza wprowadzenie żywic poliuretanowych, podniósł ich walory techniczne i wydłużył żywotność na podłodze. Ponadto, obowiązująca w architekturze wnętrz moda wymogła na producentach zmianę podejścia do walorów estetycznych systemów lakierniczych. Obecnie unika się stosowania lakierów, które sprawiają wrażenie, że beton ukryty jest pod szkłem, czy grubą powłoką plastiku. Kolor betonowej posadzki powinien być ciepły i naturalny, stąd lakiery są bardziej transparentne, a lakiery podkładowe zachowują naturalną barwę drewna lub ją „rozgrzewają”. W przypadku lakierów do żywic maja zastosowanie lakiery o różnej absorpcji światła i obecnie dysponujemy lakierem bezbarwnym (clear), półmatem (satyną) lub matem. Wytrzymałość optymalną osiąga się tworząc łączną powłokę lakierniczą o grubości 80-120 μm, czyli na 1m2 zużywamy około 250-300 ml lakieru w 2-3 warstwach.

Walor użytkowy lakierów to łatwość ich pielęgnacji. Podstawowym narzędziem do pielęgnacji posadzki betonowej jest odkurzacz lub miękka szczotka. Największym zaś zagrożeniem dla trwałości posadzki są drobiny pasku, które pod butami pełnią niepożądaną rolę papierów ściernych. Do codziennej i gruntownej pielęgnacji lakierowanych podług betonowych stosuje się całą gamę specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, których sposób stosowania jest prosty i nie wymaga takiej częstotliwości, jak w przypadku olejo-wosków.

SYSTEMY IMPREGNUJĄCE

system olejowo-woskowy

ZALETY / WADY

woski

– ochrona olejami polega na zabezpieczeniu betonu od wewnątrz, cienka woskowa warstwa zewnętrzna pełni głównie funkcję dekoracyjną
– systemy impregnujące nadają podłodze betonowej piękny, ciepły kolor i podkreślają rysunek betonu,
– istnieje możliwość samodzielnej naprawy zarysowań i przetarć poprzez ponowne olejowanie,
– system doskonale nadaje się do pomieszczeń o bardzo dużym natężeniu ruchu – do restauracji, pubów, klubów, muzeów, sal konferencyjnych,
– posadzka zabezpieczona olejami i woskami wymaga częstej i dokładnej pielęgnacji,
– impregnowana posadzka narażona jest w większym stopniu na gwałtowne zmiany wilgotności powietrza, stąd należy zwrócić uwagę na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza (45-65%).

LAKIERNICZE SYSTEMY WODOROZCIEŃCZALNE

lakiery poliuretanowe jedno- , dwukomponentowe

– bardzo twarde i odporne na ścieranie
– zachowują dużą elastyczność powłoki lakierniczej
– zalecane do lakierowania posadzek z ogrzewaniem podłogowym
– nietoksyczne
– zachowują naturalny kolor drewna
– odporne na działanie substancji chemicznych, oraz stabilne UV

Określenie preferencji

Następny etap w podejmowaniu decyzji polega na określeniu i zhierarchizowaniu czynników, które zdecydują o wyborze zabezpieczenia powierzchni posadzki.
Podstawowym czynnikiem powinna być kwestia bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników. Dlatego powinniśmy skupić się na olejo-woskach i lakierach wodnych.
Styl życia to czynnik rzadko brany pod uwagę, a to on w przyszłości będzie decydował czy nasz wybór okazał się słuszny.

Omówię to na dwóch przykładach.
Państwo Nowakowie należą do młodych, dynamicznych ludzi, którzy przez 5 dni w tygodniu intensywnie pracują, do domu wracają zmęczeni późnym popołudniem. Za to w weekendy lubią aktywnie odreagować, często wyjeżdżają, przyjmują w domu znajomych.
Państwo Piotrowscy to również młodzi ludzie. Pan domu posiada niedużą firmę, pani Piotrowska zajmuje się domem i lubi to robić. Oboje cenią sobie otoczenie wysmakowanych przedmiotów, lubią być dumni z tego, co osiągnęli i lubią, by inni to dostrzegali.
Biorąc powyższe uwagi oraz nabytą wcześniej wiedzę odpowiedzcie sami, co polecicie państwu Nowakom, a co państwu Piotrowskim. Lakierowana posadzka ułatwi życie państwu Nowakom, a olejo-woski dadzą poczucie satysfakcji państwu Piotrowskim.

Walory techniczne

Nalezy pamiętać, ze olejowanie jest procedurą impregnowania posadzki betonowej, czyli posadzka nie jest w 100% szczelna. Nalezy usuwać wszelkie mocno brudzące płyny od razu po ich rozlaniu. Posadzka poprzez zaniedbanie moze byc trwale zabrudzona.
Postepujace zanikanie oleju w posadzce powoduje coraz słabszy wyglad. Po ponownym olejowaniu posadzka wraca do pierwotnego wygladu. Lakier doszczelnia posadzkę i stanowi zamkniecie dla substancji brudzących nie niszczac wnętrza posadzki. Prosze jednak pamietac, że bardzo mocno pigmentujace czynniki powinny byc tak samo szybko usuwane, jak w przypadku olejowania.

Walory estetyczne

Bogata oferta rynkowa profesjonalnych materiałów posadzkarskich stwarza możliwości osiągania różnorodnych efektów wizualnych. Zarówno lakiery, jak i olejo-woski są produkowane w różnych stopniach połysku, pozwalają też przyciemnić lub rozjaśnić posadzkę. Lakiery podkładowe pozwalają zachować lub intensywnie pogłębić barwę posadzek. Na rynku są dostępne profesjonalne oleje, dzięki którym można całkowicie i bezpiecznie zmienić kolor posadzki.
Stąd dobrze jest przed podjęciem ostatecznej decyzji określić, czego oczekujmy od wyglądu podłogi i swoje uwagi przekazać wykonawcy. Każdy rzetelny, profesjonalny posadzkarz, znając nasze preferencje, zaproponuje konkretny system zabezpieczenia posadzki.

Podsumowanie

Nie można obiektywnie stwierdzić, który z prezentowanych powyżej sposobów zabezpieczenia podłogi betonowej jest lepszy. Są to dwie równorzędne metody, posiadające swoje wady i zalety. Tylko odpowiednio określone i zhierarchizowane indywidualne preferencje użytkownika pozwolą dokonać właściwego wyboru. Ważne jest, by wybór ten nie spowodował rewolucyjnych zmian stylu naszego życia i przyzwyczajeń.

BFLOORS Dział Techniczny

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s